Újabb fűtésszezonnal kapcsolatos események

2024. december 12. 14:37

Kedden és szerdán is tüzelő- és fűtésrendszer meghibásodása miatt riasztották a vármegyeszékhely hivatásos tűzoltóit.

Bejelzett egy gázkazán mellett elhelyezett szén-monoxid-érzékelő kedd délelőtt Szekszárdon, egy József Attila utcai családi ház folyosóján. A lakók a műszaki mentéshez riasztott szekszárdi hivatásos tűzoltók kiérkezése előtt kiszellőztették az ingatlant. A beavatkozó tűzoltóegységek rekonstruálták az esetet, amely során veszélyes határérték alatti koncentrációt mértek, továbbá értesítették az illetékes közműszolgáltatót és a kéményseprőket. A lakóknak egészségügyi panasza nem volt.

Műszaki meghibásodás miatt túlhevült egy szekszárdi családi ház fűtési rendszere szerdán, a Rákóczi utcában. A túlhevülés miatt fennálló robbanásveszély megszüntetése érdekében a szekszárdi hivatásos tűzoltók az éghető anyagot eltávolították a kazánból és ezzel a fokozódó nyomás is megszűnt. Lakosságvédelmi intézkedésre nem került sor, mivel a családi ház fűtése alternatív módon, klímaberendezéssel megoldható. Személyi sérülés nem történt.

Megelőzés:
Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt láng ég és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Bármilyen nyílt láng forrása lehet a mérgező gáznak, függetlenül attól, hogy fűtenek, főznek, vagy vizet melegítenek vele. A kémény szabálytalan műszaki kialakítása, vagy elhanyagolt állapota is hozzájárulhat ahhoz, hogy szén-monoxid keletkezzen. A tragédiák elkerülése érdekében gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről, a kémény ellenőrzéséről, és érdemes egy szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni.

Még most sem késő felülvizsgáltatni a fűtőeszközöket és a kéményeket. Egy elkoszolódott kazán teljesítménye romlik, működtetése veszélyes. Nem szabad háztartási hulladékkal, lakkozott, festett vagy nedves fával fűteni, mert ezek amellett, hogy mérgező gázokat bocsátanak ki, fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását. Az ilyen lerakódások miatt leszűkül a kémény belseje, amely miatt visszaáramolhat a füst a házba. Ha valaki csak két hétig háztartási hulladékkal fűt, annyi korom és kátrány rakódik le a kéményben és a fűtőeszközben, mint normál fűtőanyag használata esetén egy teljes fűtési szezonban. A kémény belső falára lerakódott vastag korom- és kátrányréteg a fűtés hatására izzani kezd, akár meg is gyulladhat, ami lakástűzhöz vezethet.